همه چیز درباره تزریق رنگ به گل

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید گلی خریداری کنید ولی رنگ گل مورد نظرتان را در گل فروشی نیابید و در نهایت مجبور به انتخاب گلی که باب میلتان نیست شوید ویادست خالی از گل فروشی بیرون بیایید. از میان تنوع رنگی گل ها ، گل های رنگین کمانی،با رنگ های زیبایش می تواند هدیه ای ارزنده و زیبا باشد و محبت وتوجه تان را نمایان کند.
انتخاب گل رز جاودان برای هدیه یکی از انتخاب هایی است که هیچگاه شما را از دادنش پشیمان نمی کند.

تزریق رنگ به گل
اما شاید برایتان جالب باشد تا بدانید چگونه می توانید گل با هر رنگی را داشته باشید و از تماشای آن لذت ببرید و احساس خوبی که به شما می دهد را فراموش نکنید ویا خالی از لطف نیست که اطلاعاتی پیرامون تاریخچه  تزریق رنگ به گل ویا کشورمان ایران چه جایگاهی در تزریق رنگ به گل دارد را بدانید.
حال اگر این سوال ذهنتان را درگیر کرده که چگونه می توان گل با رنگ های مختلف داشت و اصلااین ایده اولین بار در کدام کشور اجرا شد با ما همراه باشید.

تاریخچه تزریق رنگ به گل

هلندی ها در این عرصه پیشتاز بوده اند. پیتر ون در ورکن با مشارکت دو شرکت هلندی توانست تزریق رنگ به گل را انجام دهد و رز رنگین کمانی تولید کند.
باغبان ها با وجود تلاش وزحمت هایی که طی سالیان دراز برای تولید گل رز آبی کشیدند ولی در این راه موفقیتی کسب نکردند ، تا اینکه محققان و پژوهشگران چینی با ابداع روشی موفق به تحریک آنزیم هایی که رنگدانه را از باکتری تولید می کنند، شدند و با استفاده ازاین راه گلبرگ های گل رز سفید به رنگ آبی در آمد. در واقع آنها در این روش باکتریخاصی را برنامه ریزی شده و کامال مهندسی به گلبرگ گل تزریق می کنند و همین باکتری رنگ آبی را در گل ایجاد می کند.

تزریق رنگ به گل

 

در وهله بعدی دانشمندان چینی در تلاشند تا دو آنزیم دگرگون کننده رنگ را بدون اینکه تزریقی در گل صورت بگیرد را با مهندسی گل سرخ تولید کنند تا با تولید بیشتر این گل همگان از زیبایی منحصربه فردش بهره ببرند. هم اکنون تلاش محققان برای ثبات رنگ ادامه دارد.

ایران چه جایگاهی در دارد؟

ایرانی ها در این عرصه هم عقب ننشستند و پا به میدان گذاشتند و موفق به اختراع دستگاهی شدند که می تواند از فرایند طبیعی عملکرد آوندهای گیاه پیروی کند وگل را به چند رنگ ، رنگ آمیزی کند .

تزریق رنگ به گل

 

طریقه کار آن بدین صورت است که در ابتدا روی آوندهای ساقه گیاه گلدار برش های عرضی دقیقی ایجاد می کنند ودر مرحله بعد، با انتخاب رنگ های متمم و ترکیبی آگاهانه که شامل رنگ های دلخواه و زیبا می باشد، تزریق رنگ ها به گیاه به وسیله نازل های بسیار ظریف موجود در دستگاه صورت می گیرد و در نهایت گلبرگ ها رنگی می شوند.
یکی از مشخصه های مهم این دستگاه امکان انتخاب گلبرگ ها و رنگ آمیزی مجزای آنهاست و شما می توانید انتخاب های زیادی برای گزینش رنگ ها داشته باشید.

مزیت های دستگاه ابداعی ایرانیان

یکی دیگر از مزیت هایی که این دستگاه ابداعی ایرانی نسبت به شرکت های پرورش دهنده هلندی و… دارد این است که می تواند گل رنگین کمانی را به صورت کاشته شده در گلدان عرضه کند در حالیکه شرکت های هلندی عرضه گل را فقط به صورت شاخه گل بریده دارند.

قیمت یکی از فاکتورهای مهم انتخاب است که گل های رنگ شده ایرانی توانسته فاصله خوبی در مقایسه با رقبای هلندی داشته باشد وهمین باعث می شود که تولید در این حرفه رونق بگیرد و تقاضای باال در کشور، زمینهاشتغال زایی و کارآفرینی را فراهم می کند.
از مزایای دیگر دستگاه کیفیت بالاو ماندگاری و دوام گل حتی پس از خشک کردن است که گل های خشک شده زیبا و با طراوت به نظر می رسند.
تکنولوژی به کاررفته در این دستگاه قادر است به غیراز گل رز، گل های طبیعی دیگررادر حالت رشد رنگ آمیزی کند.

نکات باقیمانده از دستگاه ابداعی ایرانی تزریق رنگ به گل

دستگاه شامل سه بازوی برش دهنده ساقه و سه بازوی  تزریق رنگ به گل است. بازوی برش دهنده با دقت و ظرافت آوندها را تقسیم بندی کرده و برش می دهد وبه کمک بازوی تزریق کننده با فشار و شرایط کنترل شده دیگری که وجود دارد رنگ و یا ماده معطری را به گل یا گیاه تزریق می کنند.
تقسیم بندی آوندها باید براساس مهارت و تجربه انجام گیرد تا گلبرگ رنگ را دریافت کند سپس رنگ های تعیین شده که از قبل تقسیم بندی شده اند را به گل توسط دستگاه تزریق میکنند.

روشی نو برای تولید گل رنگین کمانی

یک مبتکر ایرانی توانسته با تغییراتPh به وسیله نور ماورا بنفش گل های رنگی تولید کند. او در این روش 24 ساعت قبل از برداشت گل رز ،ریشه را توسط ماده ای که تولید کرده تغذیه می کند سپس گل ها را به دستگاه خاصی منتقل می کند و تغییراتPh را با نور ماورا بنفش روی هر گلبرگ به صورت جداگانه انجام می دهد وهر قسمت از گلبرگ دارایPhخاص شده و رنگ متفاوتی پیدا می کند.

تزریق رنگ به گل

 

اگر مایلید با روش های بیشتری در این حوزه آشنا شوید یک دقیقه از وقتتان را صرف مقاله ابداع روشی برای تغییر رنگ گل ها با آبیاری بکنید.

فرصت رنگ کردن گل ها را در خانه از دست ندهید

وقت هایی که در خانه مشغول کاری نیستید را غنیمت شمارید. اگر می خواهید دسته گلی با رنگ های متنوع داشته باشید پس زودتر دست به کار شوید و با ما این مراحل را دنبال کنید و انجام دهید:
1 .چند قطره رنگ خوراکی را به نصف لیوان آب گرم افزوده وبا یک قاشق پلاستیکی مخلوط کنید . می توانید خالقیت به خرج داده و رنگ های خوراکی را با هم ترکیب کنید و رنگ های جدیدی بسازید واز سایه نئون رنگ های خوراکی برای ایجادرنگی جذاب ترکمک بگیرید.

تزریق رنگ به گل
2 .تمام برگ و شاخه ها را ازساقه گل جدا کنید تا مانعی برای رسیدن رنگ خوراکی به گلبرگ وجود نداشته باشد.
3 .ساقه را با یک قیچی تیز با زاویه 45 درجه بچینید وبا یک تیزبر ساقه را به سه بخش تقسیم کنید. رعایت زاویه45 درجه هنگام چیدن به دو دلیل حائز اهمیت است؛ اولا باعث می شود تا گل در گلدان مستقیم نایستد و آب کافی به گل برسد و ثانیا با این کار سطح برش افزایش می یابد و رنگ خوراکی بیشتری جذب ساقه میشود.سعی کنید ساقه ها را کوتاه کنید تا رنگ فاصله و زمان کمتری برای رسیدن به گلبرگ طی کند.

تزریق رنگ به گل

تزریق رنگ به گل

4 .هر قسمت از ساقه گل را درون لیوان حاوی رنگ قرار دهید.سعی کنید از گل های سفید رنگ استفاده کنید. نکته دیگر اینکه مقدار جذب گل های مختلف با هم متفاوت است و سرعت جذب آب گرم در گل رز بیشتر از آب سرداست.

تزریق رنگ به گل

5 .حداقل 4 ساعت صبر کنید تا گلبرگ ها کامال رنگی شوند. البته برای غلظت بیشتر رنگ گل 24 تا 48 ساعت منتظر بمانید. پس برای نتیجه بهتر صبور باشید.

تزریق رنگ به گل

6 .ساقه گل ها را و دوتا سه سانتی متر از ساقه بچینید تا برش تازه ای در هنگام درآب قرارگرفتن داشته باشد.

تزریق رنگ به گل
حالا وقتش رسیده از تماشای این گل های رنگی کمانی و جذاب لذت ببرید وبه عنوان یک هدیه چشم نواز به عزیزانتان تقدیم کنید.
اگردر خرید کادو مشکل دارید پیشنهاد می کنیم مقاله چطور یک هدیه خوب بخریم رامطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو

WhatsApp chat